google-site-verification=sBk9zkyxuNDRz-IScBT5pgDyjDS9raS5baDFnnh0X8Y
Решавање проблеми и донесување одлуки
 • Решавање проблеми и донесување одлуки

Решавање проблеми и донесување одлуки

5.782 ден.
без ДДВ: 4.900 ден.
Шифра на производ: 201021071833
Достапност: На залиха
Количина:
credit_card

Решавање проблеми и донесување одлуки

Цел на обуката

Целта на обуката е стекнување вештини за решавање проблеми и донесување одлуки преку користење соодветни алатки и техники. По завршувањето на обуката учесниците ќе можат: да анализираат ситуација во која ќе идентификуваат и ќе дефинираат проблеми; да употребат модел и алатки за анализа и решавање на проблеми; да употребат алатки за донесување одлуки; да направат план; да спроведат одлука и друго.

Опфат – теми

 • Идентификување и дефинирање проблем
 • Како гледаме на проблемите – перцепција
 • НЛП-модел
 • Процес на размислување
 • Класификација на проблемите
 • Проблем или предизвик?
 • Видови решенија
 • Креативно размислување - креативност при решавање проблеми
 • Креативни и иновативни решенија
 • ТОТЕ-модел
 • Модел за решавање проблеми
 • Алатки за анализа и решавање проблеми
 • Алатки и техники за донесување одлуки
 • Стилови на донесување одлуки
 • Факти наспроти информации
 • Донесување одлуки
 • Процес на донесување одлуки
 • Планирање и организирање
 • 10-те правила за донесување добри одлуки
 • Методи, алатки и техники за креативно размислување при решавање проблеми и донесување одлуки
 • Спроведување одлуки
 • Друго

Целна група

Оваа обука е наменета за сите вработени кои работат или пак ќе работат како менаџери, тим-лидери, раководители и др., како и за учесници кои сакаат да се стекнат со вештини за решавање проблеми и донесување одлуки.

Методологија на работа

Обуката е од интерактивен карактер со практични и применливи вежби, како и употреба на визуелни помагала и од страна на учесниците (ЛЦД проектор, лап-топ и/или компјутер, флип-чарт и друго). Онлајн-обуката се одвива преку платформа за онлајн-обуки.

Материјали

Презентациска скрипта; формулари како обрасци и другите дополнителни материјали кои ќе може да се користат при подготовка на презентации ќе бидат доставени по е-пошта до секој од учесниците.

Времетраење

 • При физичко присуство, обуката е еднодневна. Вкупно 6 часа.
 • Во целост е прилагодена за онлајн-обука и се одржува двапати неделно по 3 часа во период од 1 недела.

По завршувањето на обуката се добива Сертификат за учество.

Повеќе информации и пријавување на:

тел. 3246-041; 075 446-686

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

За нас

ЕСП - Развој и управување на човечки ресурси ДОО е компанија која што успешно опстојува oд 1999 година на пазарот и е специјализирана за: превод и толкување; обука по странски јазици; компјутерска едукација; и обуки и советување за личен и професионален развој. Читај повеќе

Verificiran badge

ESP ISO 9001

ESP ISO 17100

Контакт

 • +389 2 32 46 041
 • +389 75 446 706 +389 71 324 170
 • +389 2 32 46 041
 • info@esp.com.mk esp@esp.com.mk

Facebook

ЕСП Web Shop © 2024. UKION SHOPS
Решавање проблеми и донесување одлуки Решавање проблеми и донесување одлуки Цел на обуката Целта на обуката е стекнување вештини за решавање проблеми и донесување одлуки преку користење соодветни алатки и техники. По завршувањето на обуката учесниците ќе можат: да анализираат ситуација во која ќе идентификуваат и ќе дефинираат проблеми; да употребат модел и алатки за анализа и решавање на проблеми; да употребат алатки за донесу.. Category: Product #: 201021071833 Regular price: 5.782 ден. 5.782 Available from: ЕСП - Развој и управување на човечки ресурси ДОО