google-site-verification=sBk9zkyxuNDRz-IScBT5pgDyjDS9raS5baDFnnh0X8Y
Стрес и управување со стрес
 • Стрес и управување со стрес

Стрес и управување со стрес

5.192 ден.
без ДДВ: 4.400 ден.
Шифра на производ: 200921185524
Достапност: На залиха
Количина:
credit_card

Стрес и управување со стрес

Цел на обуката

Целта на обуката е стекнување вештини за справање со стрес и управување со стресни ситуации, преку користење соодветни алатки и техники. По завршувањето на обуката, учесниците ќе можат: да препознаат симптоми на стрес, како и симптоми на прегорување кај себе и кај други; да ги идентификуваат причинителите за стрес; да употребат техники за избегнување и/или справање со стрес и стресни ситуации; да постават и применат стратегии за справување со стрес, како во работната средина, така и на лично поле, и друго.

Опфат – теми

 • Што е притисок?
 • Што е стрес?
 • Хиерархија на вештини на управување со сопствениот живот
 • Индикатори на стрес
 • Организациски стресови
 • Лични стресови
 • Поврзаност меѓу изведба и ниво на стрес
 • Клучни фактори во стресот
 • Причинители на стрес
 • Тип на личност
 • Симптоми на стрес
 • Когнитивни, емоционални, физички, бихевиорални симптоми
 • Што е прегореност?
 • Симптоми на прегореност
 • Начини за справување со стрес и стресни ситуации
 • Стратегии за справување со стрес
 • ПЕРМА-модел
 • Организациски и персонални стратегии
 • Совети за избегнување и справување со стрес
 • Техники на релаксација

Целна група

Оваа обука е наменета за секој којшто сака да се научи да применува техники и алатки за избегнување и/или справување со стрес и стресни ситуации.  

Методологија на работа

Обуката е од интерактивен карактер, со практични и применливи вежби, како и употреба на визуелни помагала (ЛЦД-проектор, лап-топ и/или компјутер, флип-чарт и друго). Онлајн-обуката се одвива преку платформа за онлајн-обуки.

Секој учесник ќе има можност на крајот од обуката практично да ги примени вештините и техниките совладани за време на обуката.

Материјали

Презентациска скрипта; формулари како обрасци и други дополнителни материјали кои ќе може да се користат во секојдневието. Материјалите ќе  бидат доставени по е-пошта до секој од учесниците.

Времетраење

 • При физичко присуство, обуката е еднодневна. Вкупно 6 часа.
 • Во целост е прилагодена за онлајн-обука и се одржува двапати неделно по 3 часа, во период од 1 недела.

По завршувањето на обуката се добива Сертификат за учество.

Повеќе информации и пријавување на:

тел. 3246-041; 075 446-686

Напишете коментар или оценка

Вашето име:

Вашиот коментар:

Забелешка: HTML-от не е преведен!

Оценка: Лош Добар

Внесете го кодот за верификација во полето:

За нас

ЕСП - Развој и управување на човечки ресурси ДОО е компанија која што успешно опстојува oд 1999 година на пазарот и е специјализирана за: превод и толкување; обука по странски јазици; компјутерска едукација; и обуки и советување за личен и професионален развој. Читај повеќе

Verificiran badge

ESP ISO 9001

ESP ISO 17100

Контакт

 • +389 2 32 46 041
 • +389 75 446 706 +389 71 324 170
 • +389 2 32 46 041
 • info@esp.com.mk esp@esp.com.mk

Facebook

ЕСП Web Shop © 2024. UKION SHOPS
Стрес и управување со стрес Стрес и управување со стрес Цел на обуката Целта на обуката е стекнување вештини за справање со стрес и управување со стресни ситуации, преку користење соодветни алатки и техники. По завршувањето на обуката, учесниците ќе можат: да препознаат симптоми на стрес, како и симптоми на прегорување кај себе и кај други; да ги идентификуваат причинителите за стрес; да употребат техники за избегнува.. Category: Product #: 200921185524 Regular price: 5.192 ден. 5.192 Available from: ЕСП - Развој и управување на човечки ресурси ДОО